Jak zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie?

W czasach coraz bardziej poważnych zagrożeń ekologicznych, troska o środowisko naturalne jest szczególnie istotna. Jednym z najważniejszych sposobów, których celem jest poprawa kondycji przyrody i tym samym zwiększenie jakości życia przyszłych pokoleń jest oszczędzanie zużycia mediów energetycznych. Oczywistą zaletą podejmowania takich działań są także korzyści ekonomiczne, a dokładnie zmniejszenie rachunków za prąd i ogrzewanie. Sprawdźmy, jak można wypracować satysfakcjonujące zyski finansowe i jednocześnie zadbać o naszą planetę?

Racjonalne wykorzystywanie mediów energetycznych

Optymalizacja zużycia mediów bezpośrednio warunkuje efektywność energetyczną budynku. Ograniczenie kosztów energii elektrycznej i cieplnej to wyzwanie dla każdego gospodarstwa domowego, ale możliwe do zrealizowania przy odrobinie motywacji i samozaparcia. Prawdopodobnie zmianie będą musiały ulec niektóre przyzwyczajenia i nawyki domowników. Pierwszym krokiem jest wymiana starego kotła grzewczego na nowy o wysokiej klasie energooszczędności. Stare, nieefektywne i szkodliwe dla środowiska „kopciuchy” generują bardzo duże zapotrzebowanie na energię. Sprawność starych kotłów wynosi niewiele ponad 60%, a nowych dochodzi nawet do 96%. Modernizacja ogrzewania i inwestycja w nowy kocioł to najlepszy sposób za zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Wato mieć przy tym na uwadze, że takie działania są dotowane przez państwo, więc warto wykonać profesjonalny audyt energetyczny i skorzystać z pomocy finansowej.

Instalacja grzewcza musi być wysokosprawna, ponieważ w niemal 70% odpowiada ona za zużycie energii w domach. Ważna jest nie tylko sprawność ogrzewania, ale także jego prawidłowe wyregulowanie i poprawna eksploatacja. Kolejnym krokiem jest inwestycja w energię odnawialną, za którą nie trzeba płacić. Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne to duży wydatek początkowy, ale dający satysfakcjonującą perspektywę zwrotu poniesionych nakładów. Warto także pomyśleć o systemach odzyskujących ciepło z wentylacji. Chodzi tutaj o mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Wysoki udział energii odzyskanej charakteryzuje nowoczesne domy pasywne.

15% energii zużywamy na podgrzanie wody użytkowej, a 11% na oświetlenie i zasilenie sprzętu elektrycznego. Wynika z tego, że drogą do zmniejszenia rachunków za energię jest także modernizacja urządzeń podgrzewających wodę użytkową. Specjaliści rekomendują inwestycję w pompy ciepła. Z kolei rachunki za prąd mogą ulec zmniejszeniu, jeżeli wszyscy domownicy wyeliminują szkodliwe nawyki. Po pierwsze, źródła ciepła nie mogą być zasłaniane – grzejnik za łóżkiem czy szafą to bardzo nieekonomiczne rozwiązanie. Grzejników nie wykorzystujemy w roli suszarki do prania. W trakcie wietrzenia pokoi lub nieobecności w domu, zawory termostatyczne powinny zostać skręcone. Nie zapominajmy o zgaszaniu światła w pokojach, w których nie przebywamy i wymieńmy wszystkie żarówki na energooszczędne. Zainwestujmy w lodówkę klasy A+ i wyłączajmy z gniazdek wszystkie sprzęty, które nie są użytkowane.

Ograniczenie strat ciepła i prawidłowa izolacja budynku

Prawidłowa izolacja budynku pozwala skutecznie zminimalizować straty ciepła. Bardzo istotna jest szczelność okien oraz jakość materiałów, zastosowanych do ich produkcji. Stolarka otworowa powinna charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Nieszczelne okna przyczyniają się do nawet 30% strat energii. W nocy okna zasłaniamy roletami, co zapobiegnie utracie około 5% energii. Niemniej ważna jest izolacja termiczna ścian zewnętrznych, stropów, dachów i piwnic. Przez dach, ściany i narożniki również może uciekać do 30% ciepła. Warstwa izolacyjna na ścianach nie powinna być cieńsza niż 25 cm. Konieczne jest także zredukowanie wpływu mostków termicznych, które znajdują się w nadprożach, ościeżnicach, wieńcach stropowych i więźbach dachowych czy na styku płyty balkonowej ze ścianą. Najrozsądniej jest o tym pomyśleć już na etapie projektowania budynku, ale istniejące domy również można modernizować pod kątem zwiększenia efektywności energetycznej.

Warto pomyśleć o inteligentnych systemach sterujących ogrzewaniem, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych strat energii cieplnej. Regulacja temperatury w mieszkaniach będzie łatwiejsza między innymi z pomocą termostatu. Przedsięwzięcia termomodernizacyjne są wspierane finansowo przez państwo w postaci dotacji na spłatę kredytu w wysokości 20%. Wystarczy złożyć w banku kredytującym wniosek o premię termomodernizacyjną do BGK i zlecić audyt energetyczny.

Wróć do bloga